2011/04/24

Kedves énekünkké vált...


A Golgotán, hol Jézus meghalt,
Elmélkedem és szemlélem Őt....
 Az életét önként feláldozza értem
És bűnöm átkát hordja a föld és ég között.
 Ott függ a fán, megsebzett arccal,
A nap hevét hordozza szomjazón.
 Szög vasa zúzza, tépi lábát, kezét
szíve  mélyén emésztő, gyötrő fájdalom...
 Meghalt az Úr, fönn a zord Golgotán,
súlyos bűneinket hordva....
 De harmadnap jón a feltámadás,
Nincs többé kő a sírján!
 Ím él az Úr! És én is élek,
Őbenne nyertem örök életet!
 A bűnnek éje nem jön vissza többé,
Mert Jézus győzött az ősi ellenség felett!
Ó, Golgota! új élet fája...
Ó, Golgota, új élet fája....

Az ének a nagybányai kiskórus előadásában hallgatható, megnézhető itt .

2011/04/22

Álmokat kergettél s összedőlt minden... :)

          ez a régi ének jutott eszembe, amikor megtudtam, hogy mégse lesz olyan a szabadságunk májusban, amint azt elképzeltem...persze, nem annyira tragikus a helyzet, de kicsit elszomorított az, hogy az az anyagi forrás, amire számítottam, nem áll rendelkezésünkre...Vééééégre elterveztem egy olyan kikapcsolodást ami nem a szokásos nomád Bányai féle szabadság(amivel egyébként semmi gondom nincs..), 8 napot lettünk volna együtt s a gyerekek annyit locsízhattak volna....mennyi email, árajánlat és alkudozás... s lám, nem jön össze. Lehet azért kellett így lennie, mert ÉN terveztem annyira, ÉN akartam meglepni a kedveseimet, ÉN, ÉN.....
          Mégis... szabadságon leszek május második felében, s annyi más dolgot csinálunk majd: kirándulunk, lehet megtanulunk biciklizni pótkerekek nélkül, s ki tudja mennyi minden lesz még???
          A kiskórusssal próbáltunk az este egy gyönyörű éneket, ezt dúdolom s otthon hallgatom is sokat, remélem gyönyörűen fog szólni is, húsvét vasárnapján szeretnénk elénekelni a gyülekezetben.
         Áldott, igazi örömmel teljes húsvétot kívánunk mindenkinek!

2011/04/13

Csak röviden...




Ábel születésnapja volt a tegnap s ígéretéhez híven Julcsi mama készített egy túrós-gyümölcsös sütit a legnagyobb unokájának.
Persze megkapta az ünnepelt a biciklit is,
volt is körözés a 2 szoba között az este...

Most építészmérnök akar lenni....meg kábeles, meg autómosó, ez persze attól függ, hogy aznap éppen kivel találkozunk, mit látunk.
   

2011/04/07

Gyorsan telnek a napok

     mostanában... ezen tünődöm néha...alig kezdődött el ez az év, s már áprilisban vagyunk. A gyerekeink nőnek, mi pedig öregszünk(?). A napokban volt a születésnapom, néhány nap múlva lesz az Ábelé...2 hónap leforgása alatt hármunknak volt a születésnapunk, Hanna közöttünk a kakukktojás, de ő se esett messze a fájától, ugyanis ő decemberi. Szülinapja közeledtével, mind gyakrabban emlegeti a fiam a biciklit, nézegettem is árakat, modelleket, hát végül lesz neki biciklije...
    Igaz, sok kiadásunk volt mostanában, de annak ellenére, hogy Betty nem dolgozik, hála a mi jó Atyánknak, soha nem volt hiányunk, mert mindig kirendelte a szükséges dolgokat, sőt ezen felül is rengeteget ...s még hétköznapi csodáknak is tanui lehettünk - köszönjük az angyalainak...(lehet valamikor részletezni fogom majd).
     Visszatekíntve, ami a blogot illeti, úgy néz ki hogy csökkent az első szeretet: januárban 9, februárban 5, márciusban csupán 3 bejegyzésem volt. Az igazság, hogy lehangoló az, hogy annak ellenére hogy lennének rendszeres követők, nincsenek visszajelzések, válaszok, lereagálások s néha úgy érzi az ember mintha magának írna (természetesen ez a bejegyzések minőségétől is függ-tudom!)s ilyenkor nem írok szívesen... de nem adom fel, megpróbálok megosztani egy részecskét életünkből, gondolatainkból.
     Minden évben, ha tehetjük, májusban megyünk szabadságra, egyrészt azért, mert már eléggé felmelegedik az idő a locsizáshoz-viszont még nincs az a tikkasztó, kibírhatatlan hőség, másrészt azért, mert elkerüljük azt a nyári tolongást és előszezonos árak vannak mindenütt - s nekünk ez is számít. A tavaly nem voltunk sehol, a gyerekek életkorára fogtuk ezt rá, de most simán elképzelem velük a szabit: 4, illetve 2 évesen meglepően könnyen meg lehet velük beszélni dolgokat. Interneten kerestem a napokban, nézegettem mostanában helyeket, árakat, vissza-visszatértem s végül leragadtam a nyírbátori fürdőnél, hozzánk aránylag elég közel van (140km), s 7 éjszaka eltöltése esetén, kaptam egy jó szállás+fürdő ajánlatot is. Nekem nagyon megtetszett a gondolat, aztán meglátjuk ha megengedi a jó Atya, mert tudod, "ember tervez, Isten végez...".
   Még jelentkezem!
  
   
 

2011/04/01

A piros üveggolyó

"Egy dél idahoi falucskában laktam. Reggelenként megálltam Miller úr zöldséges standja előtt, hogy az éppen szezonban levő zöldségből, gyümölcsből vásároljak. Az étel és a pénz igen kevés volt abban az időben, ezért sokszor cseretárgyakat ajánlottak fel a vásárlók az árúért. Egyik nap Miller úr egy zsák krumplit pakolt nekem, amikor észrevettem egy nagyon sovány kisfiút, aki szakadt, de tiszta ruhában epekedve nézte a zöldbabot. Kifizettem a krumplimat, de közben engem is megragadott a gyönyörű zöld babos kosár látványa. Miközben azon gondolkodtam, hogy vegyek-e belőle, végighallgattam Miller úr és a rongyos ruházatú kisfiú beszélgetését. „Hello Barry, hogy vagy?” „Hello Miller úr. Jól, köszönöm jól. Csak csodálom a babot... nagyon jól néz ki.” „Nagyon finom is. Hogy van az anyukád?’ „Erősödik, napról-napra erősödik.” „Az jó. Segíthetek valamiben?” „Nem uram. Csak csodálom a babot” „Szeretnél belőle hazavinni?”  „Nem uram. Nincs mivel fizetnem.” „Nos, mid van, amire elcserélhetnem a babot?” „Csak egy üveggolyóm van.” „Tényleg? Hadd nézzem csak.” „Tessék, itt van. Nagyon szép.” „Igen, azt látom. Hmmm, csak egy baj van, ez kék és én a pirosat szeretem. Van esetleg egy piros üveggolyód otthon?” „Nem egészen... de majdnem.” „Mondok én neked valamit. Vidd haza ezt a zsák babot és mikor legközelebb erre jársz, hozd magaddal a piros üveggolyódat, hogy megnézhessem.” „Rendben van. Köszönöm Miller úr.” Miller asszony, aki a közelben állt odajött hozzám, hogy segítsen. Egy mosollyal így szólt: „Van meg két ilyen fiúcska ebben a faluban, mindhárman nagyon szegényes körülmények között élnek. Jim szeret velük üzletelni babért, almaért, paradicsomért vagy ami éppen van. Amikor visszajönnek a piros üveggolyóikkal, és mindig visszajönnek, Jim úgy dönt, hogy mégsem tetszik neki a piros, és hazaküldi őket egy zsák valamilyen zöldséggel, és azzal, hogy hozzanak valamilyen más színű üveggolyót, narancssárgát például.” Mosolyogva jöttem el az árusbódétól, teljesen meghatódva Miller úr tettén. Nem sokkal később Colorado államba költöztem, de soha nem feledtem ennek a férfinak a ’csere’ üzletét. Aztán eltelt jó néhány év... Nemrégiben látogatóban jártam Idaho államban, és felkerestem néhány barátomat abban a régi kis falucskában. Mikor megérkeztem, hallottam, hogy Miller úr meghalt és éppen akkor van a temetése. Mivel a barátaim el szerettek volna menni a temetésre, hát én is velük mentem. Mikor megérkeztünk a ravatalozóba, beálltunk a sorba, hogy a halott hozzátartozóival együtt részvétünket kifejezhessük Miller asszonynak. Előttünk a sorban állt három fiatalember. Egyikőjük katonai egyenruhában volt, a másik kettõ pedig fekete öltönyben, igen elegánsan volt felöltözve... Mikor rájuk került a sor Miller asszonyhoz léptek, aki mosolyogva nézet rájuk férje koporsója mellől. Mindhárom fiatalember megölelte, és megpuszilta az asszonyt, beszéltek vele pár szót, majd a koporsóhoz léptek. Az asszony lágy, könnyes kék szemei követték lépteiket, amint ők egyenként megálltak egy pillanatra a koporsónál, megfogták a halott kezet, majd tovább indultak. Mindhárman szemeiket törölgetve hagyták el a ravatalozót. Mikor ránk került a sor, elmondtam Miller asszonynak, hogy ki is vagyok, és megemlítettem neki azt a régi történetet, amit mesélt nekem három kisfiúról és az üveggolyóikról. Csillogó szemekkel megfogta kezemet, és odavezetett a koporsóhoz. „Az a három fiatalember, akik épp ön előtt voltak, az a három kisfiú, akikről akkor meséltem. Épp most mondták el, hogy mennyire értékelték, ahogy Jim bánt velük. És most végre, hogy Jim már nem tudja meggondolni magát a színt vagy a méretet illetően... eljöttek, hogy kifizessek tartozásukat... Soha nem voltunk gazdagok ezen a földön, de biztos vagyok benne, hogy Jim ebben a pillanatban a leggazdagabb embernek tartaná magát.” Ekkor szerető gyengédséggel felemelte az élettelen újjakat. A férje keze alatt három fényes piros üveggolyó pihent......"

Nem tudom ki írta, de ez a megható történet arról szól, hogy a szavainkra lehet hogy nem fognak emlékezni az emberek, de cselekedeteinkre annál inkább.
"Úgy ragyogjon a ti világosságotok az emberek előtt, hogy lássák jó cselekedeteiteket, és dicsőítsék a ti mennyei Atyátokat." Mt 5,16
"Mert egykor sötétség voltatok, most azonban világosság vagytok az Úrban: éljetek úgy, mint a világosság gyermekei."  Ef 5,8

2011/03/15

Lists to Keep Short

Rövid listák ?

Vannak az életben olyan dolgok amelyeket sokáig észbe tartunk, terheket cipelünk, ezekről listát készítünk, pedig nem kellene...vagy legalább törekednünk kellene arra, hogy ezek a listák minél rövidebbek legyenek. Mire gondolok ? Megkezdem én a sort, aztán játszunk, kérlek irjatok ti is, egészítsétek ki, lássuk mi lesz belőle...

Lists That Every Man Should Keep as Short as Possible (legyen ez a neve):

  • Emberek, akiknek pénzzel tartozol
  • Emberek, akik neked tartoznak pénzzel
  • Emberek, akik bosszantanak
  • Emberek, akiket te bosszantasz
  • Tettek, amelyeket valószínű magyaráznod kell majd gyermekeid előtt
  • Dolgok, amelyek bosszantanak (házas)társadnál
  • Mások hibái

A lista nyitva....te mit tennél hozzá???

2011/03/07

Légyszi nekűgyémá....(érdekes infók)

Azért írok, mert mostanában eléggé megnövekedett azoknak a leveleknek a száma, amelyeket lánc-leveleknek vagy "hoax"-nak neveznek a szakértők. Ezek olyan emailek, amelyeket több embernek szántak, s ha ezek továbbküldik, rengeteg email fiókot fertőznek meg. Ígérnek szerencsét, jólétet, pénzt, laptopot, stb-abban az esetben ha elküldöd legalább 5-7 ismerősnek, és ezek hiányával ijesztgetnek, ha nem küldenéd el.

Miről ismerünk fel egy ilyen levelet?

  • Egyértelmű ismertetőjele:„Küldd el ezt a levelet minél több embernek!”.

  • A figyelem felkeltése

A lánclevél általában valamilyen erős hatással kelti fel a figyelmet. Vagy egy pozitív emberi érzelemre hivatkozik (pl. teljesítsük egy beteg kisgyermek utolsó kívánságát, segítsünk egy vérátömlesztésre szoruló betegen), valamilyen veszéllyel ijesztget (vírusveszéllyel, anyagi kár veszélyével), vagy pedig ígéretekkel, esetleg a meggazdagodás reményével kecsegtet.
  • Megbízhatónak látszó forrásokra való hivatkozás

Forrásként gyakran hivatkoznak tekintélyes cégekre, vagy személyekre, pl. az IBM-re, Bill Gates-re, hivatalokra. Sohasem adnak meg azonban egészen pontos hírforrást (személy szerint ki, hol nyilatkozott, hol hozzáférhető az eredeti közlemény), és sohasem adnak meg pontos időpontot. Például:
  • „az IBM tegnap tette közzé ezt a hírt", csak éppen nem írják meg, hogy az IBM cég melyik részlege, személy szerint ki és hol tette közzé a hírt, és mikor volt „tegnap” (ha szerepelne, akkor esetleg látnánk, hogy a levél már hónapok óta kering az Interneten)
  • „a rendőrkapitány közleménye”, csak éppen nem tudjuk, hogy a kolozsvári, budapesti, vagy melyik rendőrkapitány közleménye

  • A közlemény

     A közlemény általában részletesen kifejti a bevezetésben szereplő megható vagy ijesztő történetet. Itt szerepelhet szegény súlyos beteg gyermek, aki utolsó kívánságként minél több E-mail üdvözletet szeretne kapni, vagy gyógyulásához segítséget, adományt, vérátömlesztést vár. Az ilyen történetek külön műfajt képviselnek, valóságos, egymástól csak apró részletekben különböző levélcsaládokat alkotnak.
     A közlemény ijesztgethet egy különösen veszélyes vírussal, vagy más kártevővel (trójai program stb.). A hamis vírusriadóknak is megvannak a saját, jól felismerhető tulajdonságai.
A hamis vírusriadók a „különösen veszélyes” vírust nem azonosítják pontosan. Sokszor csak azt állítják, hogy a vírus, vagy más kártevő adott tárgyú levélben terjed. Ilyeneket írnak pl. „Ne nyisd ki azt a levelet, amelynek tárgya: PENPAL GREETINGS!” “Ne olvasd el azt a levelet, amelynek tárgya: Elfogták Osama bin Laden-t”. A levelezésben kicsit is jártas felhasználónak tudnia kell, hogy a levél tárgya tetszőleges lehet, így egy valódi vírus bármilyen tárgyú levélben is terjedhet. Különösen érdekes az a levélváltozat, mely azt tanácsolja: “Ne nyisd ki azt a levelet, amelyben Osama bin Laden-t látod felakasztva!” Ha már megláttam a képet, akkor a levelet előzőleg már ki is nyitottam, s ha ez kárt okozott volna gépemben, már késői lenne minden figyelmeztetés...
A hamis vírusriadók általában drámai hangon írják le a vírus kártételeit, sokszor szakszerűnek hangzó technikai kifejezésekkel megtűzdelve. Pl. „a vírus felülírja a merevlemez 0. szektorát, és rövidzárlatot okozva tönkreteszi a gép memóriáját”.
A valódi – általában vírusirtó programot előállító cégek által kibocsátott – vírusriadók mindig tartalmazzák a szóbanforgó vírus nevét, esetleg változatszámát is, az információ forrását pontosan (cég, intézmény pontos nevét), a közzététel időpontját (nem „tegnap”, hanem pontos dátum), és azt, hogy egy vírusirtó program melyik, mikori változata képes az illető vírust felfedezni és ártalmatlanná tenni.
  • A felszólítás

     A levél mindig tartalmaz felszólítást. Egyszerű esetben csak azt kívánja – de ez mindig szerepel --, hogy a levelet küldjük el minél több címzettnek: Ezzel az egyszerű továbbítással is éppen elég kellemetlenséget szerzünk felebarátainknak.
     Rosszabb esetben még más káros cselekedetre is felszólíthat a levél. Okozott már zavart egy kórház működésében az a lánclevél, amely ritka vércsoportba tartozó embereket szólított fel véradásra, s a levélben egy kórház valódi telefonszámát adta meg, ahol jelentkezni lehet.
     Még veszélyesebbek a pénzszerzésre irányuló levelek, amelyek a hirtelen meggazdagodás reményével kecsegtetnek. Ez már átlép a (tiltott) piramisjátékok területére, pl. „Küldj 10 dollárt az előtted szereplő 10 címzettnek, és x napon belül te is egy zsák pénzt kapsz.”
     A lánclevelek különösen veszélyes fajtája arra is felhív, hogy kattintsunk egy, a levélben szereplő címre. Esetleg egy sorsoláson való részvétellel, nyereménnyel kecsegtet: ha kattintunk, fényképezőgépet, számítógépet nyerhetünk. A kattintás eredményeképpen szerencsésebb esetben csak címünket jegyzik fel, ahová azután újabb láncleveleket, spam-eket küldhetnek. Kevésbé szerencsés esetben a helyről, ahová kattintottunk, veszélyes szoftver, vírus, vagy féreg (malware) töltődhet le gépünkre.

                                      Hogyan védekezzünk a lánclevelek ellen?

Sohase továbbítsunk olyan levelet, amelyben az szerepelt, hogy „küldd tovább minél több embernek” Ezzel legalábbis csökkentjük terjedésének ütemét (Sajnos, mindig lesznek mások, akik továbbküldik...)
A legjobb, amit egy lánclevéllel tehetünk, az, hogy azonnal töröljük.
Ha lánclevelet kapunk, ne írjuk meg azt se minden, a címzett-listán szereplő címre, hogy „Ne küldd tovább! Ez lánclevél!” Ezzel ugyanis hasonló hatást érünk el, mintha az eredeti lánclevelet továbítottuk volna, vagyis küldtünk egy csomó fölösleges levelet.
Azt a kedves ismerősünket, akitől a levelet kaptuk, és aki általában teljesen jóhiszeműen és jószándékúan küldte, magánlevélben célszerű figyelmeztetnünk, és elmagyaráznunk, hogy csalás áldozata lett. Ő legalább nem fog legközelebb lánclevelet továbbítani.
Ha kétségeink vannak abban, hogy a kapott lánclevél-e, legyünk óvatosak. Próbáljuk meg ellenőrizni a megadott forrást. Kérjünk tanácsot rendszergazdánktól, vagy más, a levelezésben tájékozott munkatársunktól. Ellenőrizzük az ismert hoax-gyűjteményekben, hogy a levél nem szerepel-e a már ismert hoax-ok között. Néhány ilyen gyűjtemény címét a leírás végén megadom.
Levelezőrendszerünket mindig úgy állítsuk be, hogy ne nyissa meg automatikusan az érkezett levelek mellékleteit (attachment), ne nyisson meg automatikusan képeket, a levelező rendszer ne hajtsa végre automatikusan a levélben levő Java, és egyéb  scripteket. Ezek az utóbbi tanácsok természetesen minden levélre, nemcsak a lánclevelekre vonatkoznak, de különösen legyünk óvatosak a lánclevél-gyanús levelek esetében. 
A láncleveleket, hamis vírusriadókat sok esetben jószándékú emberek továbbítják más jószándékú embereknek.

                       Példák lánclevélre :

1. példa: beteg gyermek szüleinek megsegítése

Tárgy: Segítség
Csak továbbítsd, és már azzal segítettél!
Ez nagyon komoly!!!
Segíts azzal, hogy továbbküldöd tényleg minél több embernek.
Felhívás
Alexandra egy rettenetes tűzvészből szabadult, de most az életéért kell harcolni. Ő csak 14 hónapos és az egész teste összeégett. Az arcán az égések egészen a csontig hatoltak. Most egy krakkói (Lengyelországban) kórházban a legjobb orvosok kezelik. Sok operáció és hosszas kezelés vár rá. Sajnos a szüleinek nincs elég pénzük erre, ezért kérjük a segítségüket.
Minden továbbküldött e-mail után Alexandra szülei kapnak 3 centet. Kérjük segítsék őket, küldjék tovább minél több személynek.
Magyarázat: ez a lánclevél egy valóban megtörtént esetet használ alapul, egy megégett lengyel kislány szegénysorsú szülei valóban pénzt próbáltak gyűjteni útiköltségre. A lánclevél azonban nem ezt a célt szolgálja, csupán felhasználja az adatokat. Gyanúsnak kell találnunk, hogy vajon ki adna éppen az e-mail-ek darabszáma után 3 centet a szülőknek, és vajon hogyan követnék nyomon azt, hogy hány e-mailt továbbított valaki (ilyen természetesen nem létezik, senki nem utal egy centet sem továbbküldött levelek után). A levél sokkoló hatását az is fokozta, hogy a megégett kislány fényképét csatolták hozzá mellékletként.

2. példa: hamis vírusriadót tartalmazó lánclevél

Tárgy: Vírusveszély
48 órán belül egy új vírus kerül a forgalomba, amit a MICROSOFT éppen most tett közzé. Ha e-mailt kapsz valakitől, lehet ismeretlen vagy ismerős is, aminek a tárgya HELP, ne nyisd meg, rá se menj egérrel, ne próbáld meg letörölni, mert ezek az egyszerű dolgok beindítják a vírus működését! 48 órát kell várni, és csak azután lehet letörölni. Ha előbb próbálod, a vírus automatikusan működésbe lép és letörli az összes adatot a merev lemezről, az operációs rendszerhez pedig nem enged hozzáférni! NAGYON FONTOS mindenkinek továbbítani az üzenetet akinek meg van az e-mail címetek!
Magyarázat: ebben a levélben megtalálhatjuk a hamis vírusriadók ismertetőjeleit. Tekintélyre hivatkozik (Microsoft), pontosabb adatok nélkül (a Microsoft melyik részlege, melyik vezetője a földgolyó, vagy az Internet mely pontján tette közzé?), időpontmegjelölés nélkül (“éppen most”), az állítólagos vírust hordozó levelet mindössze úgy azonosítja, hogy a továbbító levél tárgyát adja meg (HELP), és azzal ijesztget, hogy a vírus az összes adatot törli lemezünkről. A levélnek külön érdekességet ad az, hogy olyan vírusról ad hírt, amely még el sem kezdte működését: honnan tudja a Microsoft, hogy milyen új vírus kerül majd forgalomba 48 órán belül?

  Mindenképpen: gondolkozz, nézz utánna(google), s hidd el: nem leszel szerencsétlen s nem szalasztod el a meggazdagodás esélyét, Isten gondot visel !
Példabeszédek 3,5:
Bízzál az ÚRban teljes szívből, és ne a magad eszére támaszkodj! 


(a példákat a Virusbuster  honlapjáról (
http://www.vbuster.hu/hu/spam/hoaxok/) vettem.)